Opombe k jedilnikom
- Nesladkan čaj, voda in jabolka so otrokom na razpolago ves dan. Pri kosilu je učencem na razpolago kruh, spodbujamo pitje vode.
- V primeru, da ni mogoče zagotoviti ustreznih živil oz. zaradi drugih možnih objektivnih razlogov, si pridružujemo pravico do spremembe jedilnika.
- Podčrtana živila – živila so BIO oz. ekološkega izvora, integrirane pridelave ali nosijo oznako Izbrana kakovost (s certifikati).
- *ŠS – šolska shema
- () – V oklepajih pri posamezni jedi se nahajajo kratice alergenov. Legenda za zapis alergenov je objavljena v dokumentu Legenda alergenov (pdf) in na oglasni deski v jedilnici.
Alergeni
Jedi lahko vsebujejo snovi ali proizvode, ki povzročajo alergije ali preobčutljivost na hrano. Glede na Uredbo EU 1169/2011 o označevanju alergenov v živilih, so zraven jedi zapisane črke posameznih alergenov.
V kolikor je vaš otrok alergičen na posamezno snov v hrani, morate to sporočiti organizatorki šolske prehrane oz. medicinskemu tehniku.
Šolska shema
Šolska shema je ukrep skupne kmetijske politike EU, ki otrokom v osnovni šoli in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotavlja brezplačen dodatni obrok sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov. Obvezni spremljevalni izobraževalni ukrepi povezujejo otroke s kmetijstvom in spodbujajo zdravo prehranjevanje.
Namen šolske sheme je povečati uživanje sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih proizvodov pri otrocih s poudarkom na lokalni pridelavi ter izboljšati prehranske navade otrok. Prehranske navade se oblikujejo v otroštvu, vzgojno-izobraževalne ustanove, kjer se izvaja ta shema, pa imajo pri tem velik pomen. Šolska shema naj bi pripomogla k ustavitvi naraščanja pojava prekomerne teže in debelosti pri otrocih, ki sta eden od večjih dejavnikov tveganja za bolezni sodobnega časa.
Več o projektu si lahko preberete na spletni strani Šolska shema sadja, zelenjave in mleka.
Pravila v jedilnici
- Pri umivalniku si temeljito umijemo roke.
- V jedilnico vstopamo le v šolskih copatih.
- V jedilnico ne prinašamo osebne garderobe, šolskih torbic, elektronskih naprav in igrač.
- V jedilnici skrbimo za red.
- Po jedilnici hodimo mirno, brez prerivanja in vpitja.
- Mirno počakamo, da pridemo na vrsto.
- Zmanjšajmo količino zavržene hrane. Vzemimo le toliko hrane, kot jo bomo pojedli in raje prosimo za dodatek.
- Med jedjo se vedemo kulturno, pogovarjamo se primerno.
- Poskušamo pojesti ali vsaj pokusiti vse, kar je ponujeno.
- Po končanem obroku vsak učenec pospravi za seboj.
- Pri pultu sortiramo pribor, ostanek hrane in odpadke v za to namenjene posode, ostalo zložimo.
- Spoštujemo delo kuharjev in naše starše, ki nam plačujejo hrano.
- Ko pojemo, mirno počakamo na svojih mestih, da pojedo še ostali oz. počakamo na navodilo dežurnega učitelja.
- Upoštevamo navodila učiteljev in osebja v kuhinji.
PA DOBER TEK!