15. oktobra praznujemo mednarodni dan bele palice. Bela palica je pripomoček, ki ga uporabljajo osebe s slepoto ali slabovidnostjo za lažjo orientacijo, hkrati pa je prepoznavni znak, s pomočjo katere opozarjajo ljudi v okolici na sebe. Pravilna uporaba bele palice daje uporabniku informacije o spremembah višine na poti (robniki, stopnice), ovirah (stena, avto) in značilnostih poti (trava, kamenje) ter mu posledično omogoča večjo samostojnost in neodvisnost. Prav tako Zakon o varnosti cestnega prometa iz leta 2005 določa, da so v primeru, ko so udeleženci cestnega prometa otroci, starejši ljudje, osebe s slepoto, osebe, ki so gibalno ovirane in druge osebe, ki niso v celoti sposobne za samostojno udeležbo v cestnem prometu, drugi udeleženci dolžni nanje posebno paziti in jim, če je potrebno, tudi pomagati.
Spretnosti, ki so potrebne za učenje hoje z belo palico se pričnejo učiti že dojenčki preden samostojno shodijo, npr. potiskanje otroškega vozička.
Ko samostojno shodijo pričnejo z uporabo prilagojenega pripomočka v obliki pravokotnika na kolesih, ki se ga lahko pričvrsti na otrokov trup in pokriva celotno širino otrokovega telesa.
Otrok prične uporabljati belo palico, ko je njegova hoja stabilna do te mere, da ga držanje palice v eni roki ne bo oviralo pri gibanju.
Za pravilno in pravočasno odkrivanje ovir na poti je pomembno, da je dolžina palice uporabniku ustrezna – optimalna dolžina je od tal do podpazduhe.
Na trgu je veliko različnih belih palic, ki jih uporabnik izbere glede na svoje želje in potrebe. Razlikujejo se v obliki ter materialih tako same palice kot tudi glave.
V članku Did You Know? 7 Cool Facts About The Humble White Cane si lahko preberete še nekaj zanimivosti o beli palici.